пятница, 25 ноября 2016 г.

УРОК З ПРИРОДОЗНАВСТВА «НЕЖИВА ПРИРОДА»

УРОК З ПРИРОДОЗНАВСТВА «НЕЖИВА ПРИРОДА»  

  Павлюк К.В.,  вчитель початкових класів Петрівської ЗШ I ст., філії НВО

Тема уроку: Підсумковий урок з теми «Нежива природа»
Мета уроку:
Дидактична мета: Удосконалення вмінь виділяти в предметах нові ознаки, зіставляти предмети неживої природи за однією ознакою, визначати їх значення в природі;
Вчити (за допомогою) вчителя робити висновки - узагальне­ння за результатами виконаних практичних навчальних завдань;
Сприяти стимулюванню навчальних досягнень першокласни­ків та збереження їх здоров'я шляхом введення в урок здоров’язбережувальних технологій (танцювальна фізкульт- хвилинка, релаксація).
Розвивальна мета: Розвиток комунікативних навичок, пізнавальної та дослід­ницької діяльності; вміння висловлювати взаємозв'язки в довкіллі.
Виховна мета:         Виховування взаємоповаги під час роботи в групах,відпові -
дальності, дбайливого ставлення до природних багатств.
Тип уроку: урок узагальнення та систематизації знань.
Форма проведення: урок - мандрівка у супроводі ІКТ з елементами тренінгу та групової роботи.
Обладнання уроку: ІКТ, відеозаписи:«Сонце», «Повітря»,  аудіо записи: мінусовка до пісеньки «Голубий вагон», музика до телепередачі «В світі тварин», звуки дощу, струмочка;карта - подорожі «Скарби неживої приро­ди», роздатковий матеріал, кольорові олівці,фішки для оцінювання.

                                                                 Хід уроку
(лунає музика «В світі тварин»)
1.Привітання вчителя:
Починається урок.
 Незвичайний і цікавий.
 Тож гостей зібрав чимало.
Повернімося обличчям до гостей
 І лагідно промовимо:«Добрий день»
2.Гра «Я бажаю тобі успіху...»
Сьогодні у нас незвичайний урок,
Сьогодні ми зробимо ще один крок
В країну Природи, в країну чудову.
Що нас там чекає - нам ще невідомо
Рукою легенько я лише махну
 І вкрай цей чудовий вас всіх поведу.
3. Об'єднання в групи.
Сьогодні у нас незвичайний урок, ми відправляємося в заочну подорож по країні «Нежива природа» за скарбами.  (Поділ учнів на групи)
4.      Фенологічні спостереження
-         Діти, подивіться у віконце і скажіть який сьогодні стан неба?
-         Чи є на небі сонечко?
-         Чи були опади на протязі тижня?
-         Яка согодні погода?Тепла чи холодна?
(Запис у табличку спостережень)

5.      Знайомство із картою подорожі.
6.      Повідомлення про оцінювання навчальних досягнень
(На кінець подорожі ми дізнаємося,які скарби є у неживої природи. А в кінці ми теж знайдемо свої скарби - скарби знань, цобачимо, який вагон - група їх назбирає найбільшу  кількість)
8. Складання асоціативного куща «Природа»
-  Якою буває природа?
-  Що відноситься до живої природи?
-  Чому рослини, тварини, людина - жива природа?
-  Ну що ж, час і нам відправлятися в нашу чарівну мандрівку.
 (Звучить музика «Голубий вагон»

П. Узагальнення та систематизація знань, умінь та навичок.
1.                                       Зупинка « Відгадайка»
Ми під'їхали до першої зупинки. Щоб дізнатися про перший скарб нам треба відгадати загадку
За лісами, за горами
Золотий кружок встає.
 Що це?(Сонце)
 ( відео про Сонце)
(робота в групах)
1   група - Які рослини схожі на Сонце? ( Соняшник, кульбабка, апельсин)
2 група - Відновити прислів'я про Сонце
( Сонце світить, Сонце сяє - вся природа воскресає)
3   група - розповідь про Сонце.

Висновок: Сонце дає Землі тепло, світло, енергію, красу, життя.
( знову сіли на потяг і поїхали далі)
2.                                    Зупинка «Встигайка»
Знову зупинка, нас чекає другий скарб, а який - відгадайте загадку.
Де не ступиш, всюди маєш,
Хоч не бачиш, а вживаєш ( повітря)
- Давайте пригадаємо, що ми знаємо про повітря, а в цьому нам допоможе відео.
(Завдання для груп)
1 група – назвати властивості повітря;
2 група - назвати забруднювачів повітря;
3 група - назвати, кому потрібне повітря;

Висновок: Повітря - це наше життя і його слід берегти від забруднення.
Увага!!! Далі ми з вами потрапляємо на танцювальку зупинку «Відпочивай – ка»
( танцювальна фізкультхвилинка)
3.                                    3упинка «Добавляй- ка»
Третій скарб - це відповідь до загадки
Що таке: пливе і ллється,
Часом на камінь дереться.
 Як немає - все всихає
Звірі й птахи помирають (Вода)
«Експрес - опитування»

                     Яку воду можна носити в решеті?
                      Намистинки нові ніч згубила у траві
                      Під час кипіння із чайника іде...
Але Вода не хоче вас відпускати, просить в гру з нею пограти. Чи знаєте ви яке ж вода має значення? (діти отримують капельки із значенням води , називають їх і кріплять на дошку.)
Вода задоволена вашими відповідями та аргументацією і надає нам можливість відпочити.
              Хвилинка релаксації:
            -звуки джерела.
 Висновок: Без води на Землі немає життя.
( знову потяг нас кличе в дорогу)
4.                                      Зупинка «Підземелько»
Ми з вами під'їхали до останньої зупинки.
 Що за скарби тут заховані?
-               Як називається верхній шар Землі?
-               Як називаються скарби, які знаходяться під землею і на землі?
1              група – З чого складається грунт?
2               група - Для кого грунт є домівкою?
3               група – Яке значення має грунт для живих організмів?
(відповіді прикріплюють на дошку)
         Так, які скарби має «Нежива природа»?
Знову нас потяг кличе, їдемо додому, в школу.
Підсумок уроку.
Ось і уроку кінець, хто працював - молодець, Що сподобалось вам - поділіться. Що не сподобалось - поділіться. (Діти говорять...)
А зараз настала хвилююча мить, кожна група - вагон рахують кількість своїх срібних горішків. Скільки скарбів отримала група №1, №2, №3 )
     Я дякую вам за цікаву роботу.
 Ви сьогодні були маленькими дослідниками і мені хочеться вірити, що в майбутньому свої наукові досліди продовжити, будете берегти і примножувати багатства живої і неживої природи.
 На честь ваших високих навчальних досягнень - феєрверк.
А що ми побажаємо нашим гостям, адже вони були поруч із нами і допомагали на протязі всього уроку.
-               Ми бажаємо Вам, щоб Ви завжди знаходили Скарби Здоров'я, Успіху і Щастя!!! До побачення!!!



1 комментарий:

  1. Дякую вчителю за гарну форму співпраці, а першокласникам-дослідникам хочеться побажати втілювати набуті знання в життя.

    ОтветитьУдалить