УРОК ЛІТЕРАТУРНОГО
ЧИТАННЯ "Півник та двоє мишенят"
Колісник Вікторія Олександрівна, вчитель початкових
класів Петрівська ЗШ І – ІІІ ступенів
Клас. 2
Тема. По роботі й нагорода. Українська народна казка «Півник і двоє мишенят»
Мета:
ознайомити дітей з українською народною казкою «Півник та двоє мишенят»,
вчити виразно інтонувати казку, орієнтуватися у її змісті, аналізувати казкові
сюжети, розкривати мотиви вчинків дійових осіб, риси їх характерів.
Розвивати
навички швидкого, виразного читання з розумінням прочитаного, творче
мислення, зв’язне мовлення учнів, збагачувати словниковий запас.
Виховувати
почуття товариськості, взаємодопомоги, працелюбства.
Тип уроку: комбінований
Обладнання: картки для роботи в групах, підручники, м’яка іграшка мишки, сюжетні малюнки,
презентація, проектор.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Емоційна
вправа «Доброго дня»
- Доброго дня! Доброго, теплого, сонячного дня!
Олександр Дюма, видатний французький
письменник, коли чекав гостей на звану вечірку, у гардеробі вішав табличку з написом: «Отут, разом з одягом,
залишайте свій поганий настрій».
- Мені б дуже хотілося, щоб і ви залишили негатив,
якщо такий є, за дверима
класу і налаштувалися
на роботу.
ІІ. Мовленнєва
розминка
- Робота над скоромовкою.
Тишком-нишком
Вийшла мишка із нори.
В шкряботушки –
Ніс і вушка догори
Прочитати
скоромовку:
·
«буксиром»-повільно;
·
швидко;
·
сумно;
·
весело.
- Робота з чистомовкою.
Де ж наш пустун-язичок?
Ліг на бочок і мовчок.
А ми зараз його розбудимо!
— Поплямкаємо губами!
— Поклацаємо зубами (щоб
міцніші були)!
— Посичали гускою: с-с-с.
— Подзижчали комариком:
дз-дз-дз.
— Пошуміли вітерцем: ш-ш-ш.
— Подирчали трактором:
др-др-др.
ІІІ. Актуалізація
опорних знань
- Метод «Розумний м’ячик»
- Які бувають казки за походженням?
- Казки якого народу ви зараз
вивчаєте?
- Які українські народні казки ви
знаєте?
- Якою є лисичка у казці «Лисиця та
їжак»?
- Яким є їжак?
- Перевірка домашнього завдання
- читання казки в особах;
- переказування казки за малюнками.
ІV. Повідомлення теми і мети уроку. Мотвація
навчальної діяльності
- На нашій планеті немає такої дитини,
яка б не любила казки. Та і дорослі їх теж люблять. Своїм дітям вони читають і
про чаклунів, і про тварин, і про чарівників, і про фей.
- Із казкою, над якою ми сьогодні будемо
працювати, ви знайомі давно. Ми повинні навчитись виразно читати казку, вміти
передавати інтонацію настроїв героїв, складати характеристику героям,
робити висновки і давати оцінку діям персонажів.
- А хто є головними
героями казки — ви дізнаєтеся, відгадавши загадки.
•
Хоч годинника не має,
• У норі
хатинку має.
Вранці
вів нас піднімає.
Хліб, сирочок
полюбляє.
Кожен
прокидається —
По підлозі тишком-нишком
З
сонечком вітається. (Півень)
Бігає сіренька... (мишка).
V. Сприймання й усвідомлення учнями нового
матеріалу
1.
Словникова робота
·
вертілись; стривайте;
·
ранесенько;
відповісти;
·
молотитиме;
ціп;
·
зголоднів; долі;
·
нахвалятися;
млин.
2.
Читання казки вчителем
- Чому у
мишенят такі незвичні імена?
- Яким був
півник?
- Як звали
півника?
- Що він
знайшов?
- Якими
були мишенята?
- Яку
відповідь постійно давали мишенята на прохання півника?
3.
Фізкультхвилинка
VІ. Осмислення, узагальнення і
систематизація знань
1. Гра «Мишка»
Читає той,
до кого прийшла на парту мишка. (До слів «…прибігли мишенята і запищали».)
2. Гра
«Диктор телебачення»
Читання
тексту періодично відриваючи погляд, щоб подивитися на глядачів (До слів
«…швиденько сіли за стіл».)
3. Гра
«Бджілки»
Читання
казки до кінця напівголосно.
- Яке речення можна вважати головною думкою
твору?
4. Характеристика героїв
Робота в групах
- Підкреслити ті риси характеру, які
притаманні героям казки. Озвучте свої міркування.
1 група – Півник: слухняний, працелюбний, невдячний, ледачий, стриманий, хитрий,
розумний.
2 група – Мишенята: слухняні, працелюбні, невдячні, ледачі, стримані, хитрі,
розумні.
5. Робота за сюжетним малюнком
- Який уривок з тексту
відповідає малюнку?
- Якими зображено мишенят? Півника?
- Змініть сюжет казки так, щоб
мишенята змогли поїсти пиріжків.
-
Які
поради ви б дали мишенятам на майбутнє?
VІІ. Підсумок уроку
1. Інтерактивна вправа «Мікрофон»
-
Які казки ми пригадали на уроці?
-
З якою казкою ми
ознайомилися?
-
Чого вчить нас казка «Півник та двоє мишенят»?
-
А навіщо треба читати
казки?
2. Інтерактивна вправа «Закінчи речення»
-
Казки, що ми читали, називають народними тому,
що...
-
Казка «Рукавичка» вчить нас бути...
-
Казка «Цап та Баран» вчить нас бути...
-
Нема за що нероб і ледарів пирогами пригощати,
тому що...
3. Домашнє завдання
Читати
казку с. 40-42, перказувіати, відповідати на запитання
Комментариев нет:
Отправить комментарий